DLA KOGO COACHING?

Skąd wiadomo, że coaching będzie dla Ciebie odpowiednią formą rozwoju? Nie ma nigdy stuprocentowej pewności, ale jeśli rozważysz kwestie poruszane w poniższym tekście, to zapewne zwiększysz prawdopodobieństwo podjęcia właściwej decyzji.

Kto podejmuje się najczęściej pracy z coachem?

Osoby te możemy podzielić na kilka grup, ale zawsze cechą wspólną jest wyraźna chęć rozwoju i zmiany. Są to przede wszystkim osoby, które:

  1. Mają odpowiednią wiedzę, doświadczenie, a nawet umiejętności w jakiejś dziedzinie, ale z nich nie korzystają. Nie do końca wiedzą dlaczego, ale chcą się tego dowiedzieć i wykorzystać w pełni swój potencjał.
  2. Potrafią coś robić z powodzeniem, ale z jakiegoś powodu (na razie nieznanego) nie działają wystarczająco efektywnie. Chcą więc zwiększyć efektywność w dziedzinie, którą się zajmują. Coach nie musi być jednak ekspertem w danym obszarze, jest fachowcem w obszarze rozwoju i zmiany, a to w większości przypadków są wystarczające kompetencje.
  3. Robią coś na zadowalającym poziomie, ale chcą zwiększyć efektywność działań. Chodzi tu o sytuację, kiedy klient czuje, że ma dużo większy potencjał niż ten, który wykorzystuje teraz.
  4. Postrzegają jakąś sytuację jako problemową, potrzebują wsparcia, żeby ją uporządkować i pozbyć się kłopotu. Może to dotyczyć podjęcia trudnej decyzji, wsparcia w okresie zmian lub transformacji pewnych negatywnych symptomów.
  5. Chcą się rozwijać, bo ktoś im dał taką możliwość Bonus hellspin online, ale jeszcze nie wiedzą, w jakim obszarze. W takiej sytuacji pierwsza sesja z coachem najczęściej pomaga wyłonić kierunek, w jakim chce podążać klient.

 

Z pewnością do pracy w coachingu nie nadają się takie obszary jak:

  • uzależnienia od alkoholu i narkotyków,
  • traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa (przemoc, wykorzystywanie seksualne),
  • choroby i zaburzenia psychiczne (depresja, psychozy, nerwice, anoreksja, bulimia, ADHD itp.),
  • zaburzenia osobowości (osobowość paranoiczna, dyssocjalna, chwiejna emocjonalnie, anankastyczna itp.).

W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc psychoterapeuty lub psychiatry. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto o tym wprost porozmawiać z coachem.

W coachingu nie będzie możliwe także:

Zdobycie specjalistycznej wiedzy z konkretnego obszaru, dotyczącej np. inwestowania w nieruchomości, BHP w pracy na wysokościach lub techniki bezpiecznego prowadzenia pojazdów w trudnych warunkach. Takie tematy poruszane są na zaawansowanych szkoleniach, wykładach czy warsztatach. Coaching z założenia nie służy dostarczaniu tego typu wiedzy i umiejętności. Twój coach nie występuje w roli trenera kompetencji, nauczyciela czy wykładowcy.